Search for content, post, videos

Seyyide dergisinin 34. sayısı çıktı

İki ayda bir yayınlanan Seyyide Dergisi 34. sayısında okurları ile buluştu.

Her biri alanında uzman hanımlardan oluşan ve “En Titiz Dergi Ekibi Ödülü”nü alan Seyyide’nin yeni sayısında da titizlikle kaleme alınan konular şöyle sıralanıyor:

Zulme sessiz kalmamak ve ümmetlik bilinci adına kapak konusu olarak üç farklı dosyayla “Gazze” meselesi işleniyor. İşgalin tarihi seyrinden, yapılan hain planlardan bahseden araştırmacı yazar Fatma Toksoy devam edecek yazı dizisi ile okuyucuyu aydınlatıyor. Artarak devam eden bu zulme karşı yapılması gereken en acil fiili hareket olarak “Boykot”tan, edebiyatçı yazar Ayla Abak kendine has üslubuyla bahsediyor. “Yürek Yangını” başlığı altında Filistin’de son günlerde yaşanan içler acısı durum özetle anlatılırken duanın önemine de dikkat çeken yazıyı Seyyide dergisi editörü Sare Tamgüney Ziyansız kaleme alıyor.
“Kariyer Basamaklarında Dindar Bir Hanım Olmak” başlıklı söyleşi Arş. Gör. Emel İştar tarafından hazırlandı.

Helal gıda sağlıklı yaşam köşesinde gıda mühendisi Nejla Baş ürün etiketleri hakkında okuyucusunu bilinçlendiriyor.
Röportajlarda ise bir yandan Sayın Mehmet Kemiksiz ile “Ramazâniyyeler” üzerine sohbet gerçekleştiren Fatma Toksoy, diğer yandan Dr. Ayşe Duman’la “Kadın Sağlığına Holistik Yaklaşım” üzerine çok faydalı bir sohbet daha gerçekleştiriyor. İhtida yazı dizisinde Melek Hilal Yazıcı, Pittsburgh’un en eski mühtedilerinden Julie’nin hidayet öyküsünü onun gönül dilinden ve lisanından dilimize aktarıyor.

“Ramazan’da Çocuklara Ayna Olmak Gerekir” başlığıyla, rehber danışman Esra Tellioğlu Çengal ebeveynlerle ilgili bir yazı kaleme alıyor. Birbirinden güzel manevi değerlerin yitirilmeye yüz tutması üzerine duyulan endişenin sesi: “Değerlerimiz değersiz değil” yazısı, halka ilişkiler uzmanı Betül Özgür’ün kaleminden aktarılıyor.

Her kararımızda ve her adımımızda samimiyeti elden bırakmayalım diyerekReferansımız Var; Samimiyet!” yazısını Esma Boztepe Acar kaleme alıyor. Fıkıh köşesinde “Allah Katında En Sevimsiz Helal Boşanma” konusunu ilahiyatçı Büşra Nur Baykal işliyor.

“Tuzsuz Mayasız Ekmek” başlığıyla Abdulkadir Geylani’den ibretlik sohbetleri Kadriye Aktuğ okuyucusuna aktarıyor. Tasavvuf köşesinde “Aşk Şerabın İçen Gelsin” başlıklı yazıyla ilahiyatçı Emine Başol zikri işliyor.

Biyolog Merve Dananlar alternatif tıp köşesinde “Dalbastı Kirazlar Sidrin Mahdud” yazısında kirazın faydalarından tek tek bahsediyor. Bir nebze tefekkür köşesinde ise veteriner hekim Arzu Sarıtaş “Tabiplere İlham Veren Ve Âmâları Kurtaracak Arı Gözü”nden ibretlik bilgiler aktarıyor.

Çocuklar için, hikâye köşesinde Kadriye Bayraktar “Çölde Açan Gül” hikâyesinin 5. Bölümünü okuyucusuyla paylaşırken, faaliyet bahçesinde Aslıhan Toksoy çocuklar için çeşitli etkinlikler hazırlayıp çocukların beğenisine sunuyor.

Seyyide dergisinin sayfaları bulmaca ve sofranın baş köşesindeki patates köftesi tarifi ile böylece son buluyor.

Seyyide’nin bir de dopdolu Genç eki var. “Sezai Karakoç’tan Alıntılarla Mektup” kapak konusuyla Ayla Abak gençleri aydınlatırken, “Yazın Yapılacaklar” başlıklı yazı Hilal Gülgönül’ün gencecik kaleminden sayfalardaki yerini alıyor.

Kaynak: http://www.timeturk.com/tr/2014/08/20/seyyide-dergisinin-34-sayisi-cikti.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *